Çalışanlarınız daha fazla değişime hazır mı?

Ölçmeden Bilemezsiniz!

meeting-g1d5de5dfe_1920.jpg

Çalışanlarınızın değişime hazırlık düzeylerini ölçmeden, onları sıklığı giderek artacak değişim ve geçiş dönemlerinden başarıyla geçmelerini sağlayacak zihniyet, bilgi ve becerilerle donatmadan daha fazla değişimin ortasına atmak Büyük Cesaret!

 

İnançlar bakış açılarını, bakış açıları davranışları, davranışlar sonuçları şekillendirir. Bu, değişim için de böyle: Çalışanlar değişim hakkında neye inanıyorlarsa, değişime bakış açıları neyse, değişim yetkinlikleri ne düzeydeyse kuruluşlardaki değişim de o kadar başarılı olur.

 

Hızı, sıklığı, büyüklüğü, etkileri giderek artacak değişimler karşısında çalışanların değişimle ilgili inançlarını, bakış açılarını ve yetkinliklerini ölçmeden, bunların gerektirdiği doğru hamleleri doğru zamanda yapmadan girişilecek yeni değişim çabalarının hayal kırıklığıyla sonuçlanma riski yüksektir.

 

Kuruluşunuzdaki yeni değişimlerin başarı şansını artırmak, enerji-zaman-para kayıplarına uğramamak, değişimlerinizi ve kuruluşunuzu gereksiz risklere maruz bırakmamak için doğru adımla başlayın: çalışanlarınızın değişime hazırlık düzeylerini ölçtürün.

 

15 yıldır uyguladığımız 120 soruluk Değişime Hazırlık Düzeylerinin Ölçümü çalışması sayesinde siz çalışanlarınızın, çalışanlarınız da kendilerinin:

 

  • Değişim hakkındaki temel inançlarını öğrenecek

  • Değişime bakış açılarını ölçecek

  • 7 temel değişim yetkinliğinde ne durumda olduklarını anlayacak

  • Mevcut durumda değişim ve geçiş süreçlerinde neyi ne kadar yapabileceklerini görecek

  • Değişimle ilgili gelişim alanlarının neler olduğunu belirleyecek

  • Sonuçlarını 100,000+ profesyonelin sonuçlarıyla karşılaştıracak

  • Değişim hakkında yanlış inançları varsa bunları nasıl düzeltebileceğini anlayacak

  • Değişim ve geçiş dönemlerinde verimliliği ve performansı artırarak işi ve kariyeri korumaya yardımcı olacak akıllı hamlelerin neler olduğunu öğrenecek

  • Değişime bakış açılarını uluslararası uzmanların tavsiyeleriyle genişletebilecek ve

  • Değişim ve geçiş süreçlerinde kendilerinden ve başkalarından ne beklemeleri gerektiğini kavrayacaksınız.

 

Internet üzerinde gerçekleştirilen bu ölçme-değerlendirme uygulaması sonunda detaylı kişisel raporlar, gelişim koçluk noktaları ve uzman tavsiyeleri eşliğinde kişilere tek tek gönderilmekte, ayrıca istenirse konsolide sonuçlar yönetime raporlanmaktadır.

 

Uluslararası değişim, performans ve yönetim uzmanlarının hazırladığı bu 120 soruluk benzersiz araç 100,000’den fazla profesyonelin ve yüzlerce örgütün değişim yolculuklarına baştan doğru adımla çıkmalarına ve değişimi başarmalarına yardımcı oldu.

 

Örgütünüzün değişime hazırlık düzeylerini ölçtürerek yeni değişim yolculuklarınıza doğru adımla başlamak için bize hemen ulaşabilirsiniz:

 +90 216 709 38 89 | degisim@strata.com.tr